Wieża Eiffel’a zakazana!

Dziś dłuższy post, ale warto go przeczytać, żeby być w zgodzie z prawem i przez prawo być chronionym. Pod jednym ze zdjęć, w naszym facebook’owym profilu z wyprawami fotograficznymi pojawił się komentarz, parafrazuję i skracam: ” nie wiedziałem, że trzeba mieć licencję, żeby wykonywać zdjęcia reporterskie”. Przede wszystkim nic nie mamy na warsztatach wspólnego ze zdjęciami reporterskimi, ale to już osobny temat. Oczywiste, że nikt nie potrzebuje licencji, żeby robić zdjęcia w podróży, chyba że lokalne przepisy wymagają tego na jakimś terenie wydzielonym, zamkniętym lub żeby opublikować np „wizerunek” konkretnej budowli – potrzebna jest zgoda administratora. Wiedzieliście, że potrzebna jest zgoda na publikację zdjęcia swojego autorstwa, na którym jest oświetlona wieża Eiffel’a lub bryła Luwru w Paryżu? Że fotografowanie komercyjne, np. par młodych na placu św. Piotra w Rzymie wymaga kwitu? Że jeśli wykonasz zdjęcie dzieła sztuki w muzeum i chcesz je opublikować w swoim przewodniku – oficjalnie potrzebujesz zgody??! Tak myślałem właśnie, że mało kto z tego zdaje sobie sprawę.

Licencja jest KONIECZNA jeśli zajmujemy się organizacją wypraw. To jest impreza turystyczna w rozumieniu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 r. Ktoś, kto organizuje takie wyprawy bez zezwolenia i wpisu do rejestru organizatorów turystyki popełnia duże wykroczenie i podlega penalizacji. Ustawa, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2018 roku, zmieniająca tę istniejącą od 1997 r miała za zadanie uporządkowanie rynku turystycznego i zlikwidowanie nielegalnie działających organizatorów, którzy w żaden prawny sposób nie zabezpieczali interesów swoich klientów. Pamiętacie reklamy piwa bezalkoholowego? Takie z przymrużeniem oka? Tak samo do tej pory działali indywidualni „organizatorzy warsztatów”, którzy mrużyli oko i oferowali warsztaty oraz „pomoc w zakupie biletu lotniczego”, w rzeczywistości zarabiając na każdej z tych czynności. Wszelkie stowarzyszenia wpisywały sobie w statut „organizujemy wyprawy fotograficzne czy wycieczki dla naszych członków. Zapisz się, jesteś członkiem, to wiesz ? wpłacasz i lecimy. W rzeczywistości zarabiali na tym nie odprowadzając żadnego podatku, ale i … nie gwarantując zupełnie żadnej ochrony Klientowi. Kombinowano jak koń pod górę, żeby tylko nie opłacać wymaganego dużego ubezpieczenia klientów, wymyślano – to ja wystawię fv za szkolenie, a hotel zarezerwuję i wezmę od was kasę na miejscu, zapłacicie mi dopiero tam, pomogę wam zarezerwować bilet lotniczy, etc. Ustawa to zmienia i czyni takie działania nielegalnymi.

DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

To w Twoim interesie! Sprawdzaj zawsze swojego organizatora wyjazdu! Jeśli coś się przytrafi, może się okazać, że jesteś całkowicie pozbawiony ochrony. Możesz zostać w nieznanym terenie, kilka tysięcy km od domu bez żadnej pomocy i świadczeń.

Każdy legalnie działający organizator musi być wpisany do rejestru – tu go sprawdzisz: https://turystyka.gov.pl/_p_81_s_130162.html (nasz numer 4827) jeśli go tu nie ma – działa nielegalnie.

Każdy legalnie działający organizator musi płacić rok w rok bardzo wysokie składki ubezpieczeniowe, które w razie komplikacji zapewniają ci:
a) pokrycie kosztów kontynuacji imprezy turystycznej lub kosztów powrotu do kraju, obejmujących w szczególności koszty transportu i zakwaterowania, w tym także w uzasadnionej wysokości koszty poniesione przez podróżnych, w przypadku gdy organizator turystyki wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tej kontynuacji lub tego powrotu.
b) zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, w przypadku gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki, impreza turystyczna nie została lub nie zostanie zrealizowana.
c) zwrot części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną odpowiadającą części imprezy turystycznej, która nie została lub nie zostanie zrealizowana z przyczyn dotyczących organizatora turystyki.

Składki ubezpieczeniowe liczone są w grubych tysiącach złotych, więc wielu organizujących wyprawy kombinowało, jak ich uniknąć. Nowa ustawa zmieniła to w trosce o klienta.
Od 1 lipca 2018 roku, powiązane, nawet tylko dwie usługi, np. rezerwacja hotelu i wyjazd do Indii pod „opieką organizatora”, jeśli są wspólnie reklamowane przez organizatora podlegają już ustawie i Twojemu zabezpieczeniu.

To tylko jeden z przykładów, czego jesteś pozbawiony i jakiej ochrony, jeśli zdecydujesz się na piwo bezalkoholowe z mrugnięciem okiem. Jest tego znacznie więcej.
Masz pytania? Zadzwoń. Odpowiemy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *